Föreläsare

Maktsalongen erbjuder flera föreläsningar och utbildningar. Vi har flera väldigt kompetenta, erfarna och inspirerande personer som håller i dessa utbildningar. Alla våra föreläsare har lång erfarenhet av att hålla föreläsningar, utbildningar och workshops och flera av dem har även erfarenhet av att leda årsmöten. Alla våra föreläsare kan hålla i alla de föreläsningar som Maktsalongen erbjuder. Om ni är intresserade av att boka en föreläsning, maila då info@maktsalongen.se

Matilda Hellström

Matilda sitter i Svenska UNESCO-rådet och har tidigare varit ordförande för Sveriges elevråd – SVEA. Matilda bor i Skelleftå. Ni når henne på matilda@maktsalongen.se

Olivia Gyllenhammar

Olivia har tidigare varit ordförande för Sveriges elevråd och är en av författarna till Maktsalongens bok Stress och motståndskraft. Olivia är särskilt bra på att föreläsa om stress. Olivia bor i Uppsala. Ni når henne på olivia@maktsalongen.se

Hanna Lindquist

Hanna har haft flera uppdrag både lokalt och nationellt i SSU och jagvillhabostad.nu. Hanna bor i Göteborg. Ni når henne på hanna@maktsalongen.se

Mimmi Garpebring

Mimmi har tidigare varit ordförande för Sveriges elevråd – SVEA. Mimmi bor i Lund. Ni når henne på mimmi@maktsalongen.se

Sara Haraldsson

Sara är en av Maktsalongens grundare och arbetar idag som generalsekretare för Maktsalongen. Sara har en bakgrund i Sveriges elevråd, SVEA, Röda Korsets Ungdomsförbund och LSU – Sveriges ungdomsorganisationer. Sara bor i Stockholm. Ni når henne på sara@maktsalongen.se

Sofia Brändström

Sofia är en av Maktsalongens grundare och är idag ordförande för Maktsalongen. Förutom det arbetar hon som kommunikationschef på SSU. Sofia har en bakgrund i Sveriges elevråd – SVEA. Sofia är särskilt bra på att föreläsa om jämställd kommunikation. Sofia bor i Stockholm. Ni når henne på sofia@maktsalongen.se

Molly Brundin

Molly är kommunikatör på Maktsalongen. Molly är särskilt bra på att föreläsa om jämställd kommunikation. Molly bor i Stockholm. Ni når henne på molly@maktsalongen.se

Yasmin Hussien

Yasmin är en av programledarna för Maktsalongens mentorskapsprogram. Yasmin har en bakgrund i Uppsala studentkår och i SSU. Yasmin är särskilt bra bra på att föreläsa om hur en kan skapa bra mentorskapsprogram och nätverk. Yasmin bor i Stockholm. Ni når henne på yasmin@maktsalongen.se